Zboží

Závity jsou všude kolem nás

Závit má tvar šroubovice různého stoupání, což umožňuje například našroubování do protikusu. Strojní výrobu zajistíme s pomocí vhodných závitníků.

Závity jsou všude kolem nás

Technický prvek

Tento prvek je rozhodně velmi důležitý, protože díky němu funguje nebo je spojeno nespočet různých zařízení. Když si vezmeme takové auto, tak tam je opravdu spousta závitů a vnitřních, venkovních a s různým stoupáním. Nejběžnější funkcí je spojení možností rozebrání, kdy mluvíme o šroubu a matici. Tím to rozhodně nekončí, protože dále jej nalezneme na některých svěrkách, jenž nám po utáhnutí udrží všechno možné. Podle strany závitu máme dělání na levé a pravé, kdy nejčastěji se volí klasické pravé.

matice se zábitem

Dále si můžeme všimnout kolik má šroubovic, protože také můžeme narazit na vícechodý typ. Když se podíváme na různé druhy jako je třeba Metrický, tak každý má specifický tvar a úhel stoupání, čehož využíváme v praxi. Třeba takový instalatér moc dobře zná trubkový závit, protože mu pomáhá ke spojování všeho možného potrubí k sobě. Výsledkem je utěsněná síť, ve které proudí voda pod tlakem.

Výroba na soustruhu

Soustruh je velmi důležitý stroj, protože obrábí rotační součásti, což můžou být třeba všelijaké hřídele. Z tohoto důvodu má ve strojírenství obrovské uplatnění. CNC soustruhy ovládá výpočetní technika, a proto zajistí opravdu skvěle výsledky. Ale nyní už zpět k výrobě závitů na těchto strojích. Jestliže potřebujeme konkrétně vyrobit trapézový typ, tak stačí pořídit trapézový závitník.

výroba závitů

Po nastavení soustruhu a správném upnutí obrobku i nástroje se můžeme vrhnout na samotné řezání závitu. S tímto nástrojem dosáhneme správného stoupání i přesnosti, a proto opravdu s prací významně pomůže. Za výhodnou cenu vyřežete opravdu spoustu závitů, takže tento nástroj Vám skutečně velmi pomůže v kusové i sériové výrobě. Závitníků je opravdu spousta druhů, takže není problém si vybrat ideální variantu. Všechny mají společné vhodnou geometrii a dobrou výdrž, což je ve výrobě opravdu důležitý prvek.