Byt a dům

Co vše je potřeba zařídit pro rekonstrukci bytu

Pouštět se do rekonstrukce v dnešní době není vůbec jednoduché. Mnohdy se stává, že plánujete jen pár drobných úprav, ale současný stav nemovitosti vám odkryje nemilá překvapení, díky kterým se z malé rekonstrukce vyklube třeba i přestavba celého bytu. 
bytový design
Alfou a omegou celého procesu je vybrat správné odborníky, kteří vám vše pečlivě naplánují, zaměří a vypočítají. Základním pilířem celé rekonstrukce je tedy kvalitní plán. Vypracujte si ho i v případě, kdy budete veškerou práci zadávat nějaké firmě. Díky němu se i mnohem snadněji stanovuje finanční rozpočet. Důležité je také zvážit, jak velké zásahy do bytu budou probíhat. V některých případech, kdy se například zasahuje do hlavních příček, nebo se rozhodnete přistavovat balkón či pouze zvětšovat okno, je zapotřebí zařídit stavební povolení a mít souhlas od ostatních spolumajitelů bytových jednotek.
Dalším důležitým faktem jsou finance. Je to bod, na kterém to celé stojí. Musíte si stanovit částku, kterou jste ochotni do rekonstrukce investovat. V každém případě počítejte, že se tato částka ve finále o nějakých 10–15 % navýší.  Je potřeba zvážit cenu za práci, materiál, bytové zařízení, ale v neposlední řadě také za odvoz odpadu či závěrečný úklid.
malířské pomůcky
Na co dalšího nezapomenout?
V případě, že se rozhodnete pro kompletní renovaci bytu, myslete na všechny práce, které vás budou čekat. Konkrétně se jedná o bourací práce, čistící práce a přípravné práce pro stavbu – výměna oken, plyn, vytápění, elektroinstalace, vodoinstalace, zednické a obkladačské práce, malířské práce, elektromontážní práce (vypínače, zásuvky, svítidla), podlahy, zárubně, dveře a v neposlední řadě nábytek.
Na závěr je důležité zmínit, že je určitě rozumné zařídit si firmu, která vše zařídí, ale zároveň na ni musíte dohlížet a organizovat ji. Čím častěji budete na stavbu chodit, tím máte větší jistotu, že se vyhnete katastrofě. I v tomto případě platí zlaté staré pravidlo – důvěřuj, ale prověřuj.