Byt a dům

Co v domě zabezpečit, když budete mít dítě

S příchodem dítěte na svět už nic nebude takové, jaké bývalo. Většinou bude vše lepší, zábavnější, a veselejší. Děti však mají nenechavé ručičky, a velmi rychlé nožičky, a ačkoliv jste ochotní stát na dozoru třeba celý den, jídlo si objednávat z dovozu, a na úklid si někoho sehnat, stačí chvilka, a nehoda je na světě. Proto je potřeba dům pořádně zabezpečit ještě dřív, než se ti malí šikulové naučí lozit, aby se zamezilo jakémukoliv neštěstí. 

panenka a cedule

Okna

Možná si říkáte, že na okno nevyleze, nebo je ten malý průzkumník příliš slabý, než aby jej otevřel. Děti však umí překvapit, a než se nadějete, už sedí v průvanu na parapetu. Okna tedy musí být řádně zabezpečena, a to i v době, kdy například větráte na ventilaci. Jednou z možností je samozřejmě speciální zámek na okno. Nejspíš budete muset nosit klíč na krku, abyste jej stále nehledali, ale alespoň budete moci být v tomto ohledu klidnější. Další možností, kterou volí spousta rodičů, je odmontovat kliky u oken, schovat na místo, kam se dítě nedostane, a přimontovat je zpátky vždy jen na otevření okna.

Sporák

Co se sporáku týče, děti milují čudlíky, a rádi si s nimi hrají. Poslední dobou už je ve většině domácností k vidění elektrická varná deska, která disponuje dětskou pojistkou, či indukční sporák. V případě, že zrovna vaříte, však nikdy nenechávejte dítě bez dohledu, ani když je v jiné místnosti. Stejně tak pak zacházejte s horkým jídlem a pitím, které nesmí být nikdy v dosahu dětských ruček. Možná se budete divit, ale na oddělení popálenin se tyto případy objevují často, a rodiče mnohdy překvapí, jak vynalézavým způsobem se jejich děti dostaly k horké kávě, čaji, či vodě.

kouřící hrnec

Schodiště

Bez zábrany ani ránu, to snad není nutné připomínat. Děti jsou schodištěm fascinovány, a tak se ani nenadějete, a už vymýšlí, jak jej sjet po zadku, nebo co zde vymyslet. Zábranu mějte vždy zajištěnou, a odemykejte ji jen v době, kdy potřebujete projít.