Ušetřete tisíce – jezděte na kole či MHD

Skoro každý den Prahou projede více milion a půl aut. Je to sice pohodlnější varianta, než cestování MHD nebo na kole, ale  má to negativní dopady jak na přírodu kolem nás, tak na naší peněženku. A pokud nemáte zrovna přebytek peněz a chcete nějaké ty tisíce ušetřit, řiďte se naším návodem. Nejenže najednou budete mít mnohem víc peněz, ale budete se cítit zdravější  a možná i ušetříte čas. Pojďme si shrnout ty největší výhody ježdění do práce na kole nebo v MHD:
jízdní kolo s košíčkem.jpg

1) Ušetříte

Tisíckrát omílaná pravda je stále pravdou. Za pohonné hmoty zaplatíme měsíčně tisíce, za rok se utracená částka může vyšplhat až na desetitisíce. Kolo stojí několik tisíc a většina z  nás ho má stejně zahozené ve sklepě nebo garáži. Lítačka po Praze nestojí více než tři tisíce, což většinou nejsou ani dva měsíce ježdění autem.  Na vesnicích a  v menších městech je ta částka ještě mnohem menší. Stále Vám to pohodlí stojí za to?

2) Pomůžete přírodě

Vzduch v Číně a Thajsku je tak zanesený od nebezpečných výparů z aut, že lidé ve větších městech se neobejdou bez doktorské roušky. Půlka světa aktivně používá auto, a pokud se naplní očekávání vědců, za několik desítek let bude vzduch tak nenávratně zanesený, že negativně ovlivní životy nás všech. Proč tomu ještě přidávat? Pokud budete jezdit autobusem, tramvají, metrem a nebo na kole, prokážete přírodě velikou službu.
taxi v provozu.jpg

3) Ušetříte čas

Zní to ironicky. Jak bych měl jízdou MHD nebo na kole ušetřit čas, když nic nejede tak rychle  jako auto? Jenže pravda je opak. Prahu od rána do večera zdobí nekonečné kolony aut, z patnáctiminutové jízdy se tak může najednou vyklubat i několikahodinové čekání. Jenže metro v zácpě  netrčí nikdy. Cesta do práce a z práce bude trvat stejný čas, ať už pojedete v dopravní špičce nebo ne. To stejné platí s kolem, po Praze je to sice trochu riskantnější, ale pokud máte práci jen kousek od domova, je to to správné řešení!