Mobil

Třetí generace ekologického modulárního telefonu Fairphone

Dnes je ekologie součástí života každého z nás. Narážíme na reklamy upozorňující na ekologické produkty. Z novin a internetu se na nás valí články o ekologii, elektromobilech, ochraně životního prostředí nebo nutnosti třídit odpad. S ekologickým telefon se ale nikdo z nás ještě nesetkal.
Pochopitelně i při výrobě chytrých telefonů vzniká velké množství odpadu, spotřebují se tuny materiálu a do ovzduší uniká mnoho toxických látek a skleníkových plynů. Nizozemská společnost Fairphone si toto uvědomuje a snaží se přijít s řešením.telefon v ruce.jpg
Společnost proto uvedly na trh již třetí generaci modulárního telefonu šetrného k životnímu prostředí – Fairphone 3. Výrobce se rozhodl pro modulární konstrukci telefonu. Ne proto, že by její výroba byla méně náročná pro životní prostředí, ale spíše kvůli možnosti vyměnit pouze jednotlivé moduly v případě poškození nebo jiné poruchy. Mobil je rozdělen na sedm modulů – zadní kryt, displej, baterie, zadní foto modul (12 Mpx), sluchátko pro telefonování, spodní modul obsahuje USB-C konektor pro nabíjení a přenos dat, mikrofon a vibrační motorek. Poslední je vrchní modul, který obsahuje 3,5 mm jack na sluchátka, přední fotoaparát (8 Mpx) a senzory přiblížení a automatické regulace jasu displeje.
Modulární konstrukce může za to, že mobil je poněkud tlustší oproti dnešním mobilům. Tloušťka činí 10 mm, což není zase tolik. Na výšku měří 159 mm a na šířku 72 mm, a to zejména díky velkým rámečkům kolem 5,65“ displeje (FHD+ rozlišení), které už dnes nejsou v módě. Opět se však jedná o ústupek modulární konstrukci.
O výkon telefonu se stará čipset nižší střední třídy Snapdragon 632. K ruce mu jsou 4 GB RAM a 64 GB velké úložiště s možností rozšíření o mikroSD kartu. Telefon nemá šuplíček pro SIM kartu. Místo toho se SIM karta vkládá pod zadní kryt vedle baterky jako jsme byli zvyklí před pár lety. Dále nový model nabízí dual SIM funkcionalitu. Výhodou je, že mimo LTE, Wi-Fi 802.11 ac a Bluetooth 5 obsahuje i NFC. Nezapomnělo se ani na čtečku otisků prstů.
Po softwarové stránce nabízí telefon Android 9 a výrobce zaručuje do budoucna softwarovou podporu i nové verze. Smartphone by se tak mohl dočkat i nejnovějšího Adroidu 10. Sympatické je, že výrobce nechává telefonu otevřený bootloader i root přístup.stromy a louka.jpg
Společnost si uvědomuje, že pravděpodobně neosloví miliony uživatelů, kteří vymění své iPhony a Samsungy za zelenou alternativu. Velké věci se skládají z menších činů a přesně to je poslání nového Fairphonu 3. Stačí když každý z nás udělá alespoň nějakou maličkost. Třeba právě nákup tohoto telefonu.
Uvidíme, jak si s cenovkou kolem 12 000 Kč povede. V balení uživatel najde šroubovák na výměnu jednotlivých modulů a ochranný kryt. Nabíječku ani kabel ale nenajde. Jedná se o ekologický krok, protože většina z nás již nějakou nabíječku i kabel doma má.