Věda

Historie léčby rakoviny

Staří Egypťané tvrdili, že za rakovinu mohou bohové. Nicméně se rakovina ve starověkém Egyptě moc nevyskytovala. Důvodem bylo to, že se lidé nedožívali tak vysokého věku a i to, že životní prostředí bylo přeci jen čistší. Řecký lékař Hippokrates se domníval, že rakovinu způsobuje nadměrné množství černé žluči v těle. Staří Řekové byli již schopni rozliš ovat mezi zhoubnými a nezhoubnými nádory. Ve starověkém Římě pacienty s rakovinou operovali a operovalo se po dobu asi dalších dvou tisíc let, super bylo, když pak objevili anestezii. Po celou dobu se lékaři snažili přijít na to, co tuto nemoc způsobuje a jak se dá vyléčit. V roce 1903 Marie Curie objevila radium, což se využilo pro další léčbu nádorového onemocnění.

Marie Currie

Paprsky o vysoké energii ničily nádorové buňky, takže se to využívá i dnes, jenže ničí i zdravé buňky pacienta. Během druhé světové války vědci objevili chemoterapii a začalo se touto léčbou léčit. V roce 1956 byl použit první lék na metastazující nádor. Jednalo se o průlom v léčbě rakoviny a lidé dostali tak naději na uzdravení. Chemoterapie se neustále vyvíjela a v současné době je šetrnější, přesto ničí i zdravé buňky- jako například bílé krvinky. To je také důvod, proč pacient, který je takto léčen, musí být opatrný, nesmí chodit moc mezi lidi, má sníženou imunitu. V současnosti jsou již cílené terapie, které jednoduše mají zacílit přímo na nemocné buňky a ty zdravé jsou více chráněné, nejsou poškozované. Nově je léčba protinádorová imunoterapie. Cílí specificky v imunitním systému.

Hippokrates

Je také dobrá prevence rakoviny. Ženy by měly chodit na mamograf a od jejich věku 45 let jednou za rok a pravidelně. Mimochodem historie mamografie sahá až do roku 1913, o ní s budeme zmiňovat hlouběji v dalším článku. Díky tomuto vyšetření se dá podchytit karcinom prsu dříve než začne bolet. Díky tomu je vyléčení nemoci 90%, je méně bolestivé, rychlejší. Jednou za rok by člověk měl chodit k očnímu lékaři na preventivní kontrolu, protože se tak dá podchytit díky moderní technologii rakovina očí a začne se zavčas léčit. Dotyčný nepřijde o oko, o zrak, vyléčí se rychleji, v pokročilém stádiu může přijít o zrak. Zcela určitě bychom měli věnovat čas preventivním kontrolám, snažit se žít zdravým stylem života, jíst vyváženou stravu, nestresovat se moc, sportovat, cvičit a pravidelně spát.