Mobil

Skutečně nám mobilní telefony zjednodušily život?

Je jasné, že každá populární technologie má své nepopiratelné výhody. Mnohé z nich jsou pak zdůrazňovány v reklamách i propagačních materiálech. To platí i pro mobilní telefony. U nich byla jedna z citovaných výhod to, že nám značně zjednoduší život.

 

Díky nim totiž již nebudeme muset čekat doma, pokud budeme mít naplánovaný hovor. Také se nám ostatní budou moci v případě potřeby dovolat, aniž by museli doufat, že jsme právě doma, nebo čekat, až se vrátíme ze zaměstnání.

 

mobil má dnes každý z nás

 

To vše je samozřejmě pravda, ovšem skutečnost se, jak už tomu bývá, ukázala v poněkud tmavších barvách. Pravdou totiž je, že jako vše ostatní, i tato výhoda má svou cenu. A tu platíme nejen v penězích, za které si mobil kupujeme.

 

Mít mobilní telefon od nás totiž vyžaduje, abychom jej měli prakticky neustále při sobě. Ostatní s tím totiž počítají, takže pokud se nám nedovolají, mohou nastat problémy. To sebou samozřejmě přináší stres, neboť podvědomě očekáváme hovor prakticky v každém okamžiku. Navíc jej musíme brát všude sebou a nikdy jej nezapomenout, což také na klidu nepřidá.

 

dnes jsme nuceni být neustále dostupní

 

Nehledě na to, že se to dá snadno zneužít, což se také děje. Příkladem mohou být zaměstnavatelé, kteří volají svým pracovníkům i v době, kdy jsou na dovolené v zahraničí. Také telefonáty z různých společností nabízejících cokoliv od nových tarifů po elektřinu či plyn v kteroukoliv hodinu nejsou zrovna příjemné.

 

Je tedy jasné, že se s příchodem mobilů stal náš život zase o něco více stresujícím. Už si nemůžeme vyjít třeba na vycházku do přírody a být bez jakéhokoliv lidského kontaktu, neboť nás mohou kdykoliv potřebovat a dnešním trendem je být vždy dostupný.

 

Na druhou stranu je potřeba ocenit i výhody. Pokud se nám na oné vycházce například něco stane, již nemusíme čekat, než nás někdo najde, což může trvat i hodiny, ale můžeme si hned přivolat pomoc. A to nám může zachránit i život.